^Powrót na górę
logo
 
 
 
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Get Adobe Flash player

 

Święto pieczonego ziemniaka - ludziki wykonane przez dzieci i ich  rodziców

 

Święto pieczonego ziemniaka to wspaniała okazja  do zabawy z ziemniakiem dlatego też zaproponowaliśmy rodzicom oraz ich dzieciom wykonanie Ludzika z ziemniaka. Dzieci w trakcie pobytu w Nadleśnictwie Gniezno miały okazję poznać także inne nazwy ziemniaka - gwarę regionalną. Barabola, bulba, kompera, kartofel, pyra, grula, bulwa, perka – czyli ziemniak, a raczej psianka ziemniak, bo tak brzmi pełna nazwa zwyczajowa tego popularnego warzywa (łac. solanum tuberosum). Nazwy te do dziś funkcjonują w regionalnych gwarach. W Polsce nie od razu nazwano tę roślinę ziemniakiem – mówiono o nim: kartofle, ziemne jabłka, gdule. 

 

barabola – gwara kresowa

kartofel (z niem. Kartoffel) – zwłaszcza etnolekt śląski, ale także w całym kraju

pyra – gwara poznańska

grula – gwara góralska (wschodnie Podhale)

bulwa – język kaszubski

perka (dawniej) od Peru

Pyra z gzikem bardzo nam smakowała to także tradycja regionalna wielkopolski.

Ziemniaczane ludziki dostarczyły nam wszystkim wiele radości i okazały się fajną zabawą.  Jesteśmy bardzo kreatywni, prace zachwyciły wszystkich.

Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy przyjęli zaproszenie do zabawy z  ziemniakiem - poznańską pyrą.

Copyright © 2013. Przedszkole nr 3 - Gniezno Rights Reserved.